vmware-esx-vspher

 

حتما برای شما که مسئول شبکه یک سازمان و یا یک شرکت بزرگ هستید پیش آمده که بخواهید برنامه جدیدی را در شبکه‌تان راه‌اندازی کنید اما برای این کار نیاز به یک یا چند سرور جدید دارید. ممکن است شرکتی که این نرم‌افزار را به شما می‌فروشد از شما بخواهد که یک سرور اختصاصی برای او فراهم کنید و یا خود شما بخاطر نگرانی از اینکه نرم‌افزار جدید با نرم‌افزارهای قبلی‌تان تداخل ایجاد کند، بخواهید سرورهای آنها را ازهم جداکنید.
در چنین مواقعی نه‌تنها شما باید چندین میلیون تومان خرج خرید سرورهای جدید کنید، بلکه احتمالا باید مدت زیادی هم صبر کنید تا این بودجه تامین شود و این موضوع درحالی اتفاق می‌افتد که شما سرورهایی دارید که درحال کار کردن با تنها ۵ تا ۱۵% از قدرت واقعی خود هستند !
درچنین شرایطی استفاده از راهکارهای مجازی سازی علاوه بر اینکه این مشکل را به راحتی حل می‌کند، به شما امکانات بسیار دیگری نیز ارائه می‌کند که هر یک از آنها به تنهایی می‌تواند شما را بسیار هیجان‌زده کند .

vmware_virtualization

اهمیت مجازی سازی

چه راهکاری را می ­توان به منظور حداقل سازی هزینه­ ها به کار برد؟ چه راهکاری را می­توان به منظور سرمایه گذاری مفید در دوران رکود اقتصادی جهان به کار گرفت؟ چگونه می­ توان با سرمایه گذاری درست، ریسک بحران شدید اقتصادی را که کشورمان را تهدید می ­کند، کاهش داد؟
مجازی سازی می­ تواند راهکاری بسیار مناسب باشد. فکر کنید به جای آنکه ۱۰ سرور فیزیکی داشته باشید که ۱۰ سیستم عامل مختلف بر روی آن­ها نصب باشد و هر کدام سرویس خاصی را به کاربران دهند، تنها دو سرور فیزیکی داشته باشید و در عین حال ۱۰ سیستم ­عامل که بر روی این دو سرور به صورت همزمان به کاربران سرویس دهی نمایند.

جالبتر از آن، اگر بدانیم راهکار دوم کارایی شبکه ما را نیز افزایش دهد و زمان از کار افتادگی سرویس­ها را چه به صورت سخت افزاری و چه نرم افزاری به میزانی کاهش دهد که کاربر نهایی هرگز متوجه این اختلال نشود، می­توانیم با اطمینان خاطر به سمت پیاده­ سازی این راهکار حرکت نماییم.

راهکارهای مجازی سازی

مجازی سازی را می­توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد، این دو بخش دو راهکار مختلف هستند که هر سازمان می­ تواند با توجه به نیاز و شرایط خود یکی از این دو راه را برگزیند.

روش اول: چندین سیستم­ عامل بر روی یک سرور

این روش برای تمامی سازمان­ ها چه کوچک و چه بزرگ لازم است. مجازی سازی به شما اجازه می­دهد تا چندین سیستم­ عامل را بر روی بستر سخت افزاری یک سرور داشته باشید. مثلاً فرض کنید شما در شبکه خود ۳ سرور مختلف دارید.

  • یک سرور MS Windows Server 2008به منظور میزبانی سرویس Active Directory
  • یک سرور Linux Fedoraبه منظور میزبانی پورتال سازمانی
  • یک سرور MS Windows Server 2003به منظور میزبانی سرویس ISA

حال فرض کنید شما مجازی سازی را بر روی سرورهای خود پیاده سازی می­ نمایید. حالا یک سرور خواهید داشت که سه سیستم عامل ذکر شده روی آن قرار دارند و به صورت همزمان، هر سه مشغول ارائه سرویس خود در شبکه هستند. این گونه، هزینه­ های شما تا نزدیک به یک سوم کاهش پیدا می­کند زیرا هزینه­ های بسیاری همچون برق مصرفی و تولید سرمایش به میزان قابل ملاحظه­ ای کاهش می­ یابد.

روش دوم: یک سیستم عامل بر روی چندین سرور

این روش بیشتر برای سازمان­ های بزرگ، آزمایشگاه­ ها و نیز سازمان­ هایی که نیازمند توان پردازشی بالایی هستند مفید است. این روش به شما اجازه می دهد تا از بستر سخت افزاری چندین سرور استفاده نموده و یک سیستم­ عامل را پشتیبانی نمایید. استفاده از چندین سرور فیزیکی مقدار منابع بسیار بیشتری را در اختیار سیستم عامل ما قرار می­دهد. به طور مثال سیستم عامل ما قادر خواهد بود از چندین CPUبه منظور انجام اعمال پردازشی خود استفاده نماید که قدرت بسیار بیشتری را در اختیار او قرار می­دهد.

مزایا و منافع مجازی سازی چیست؟

از اساسی­ ترین دغدغه­ های مدیران ITمیتوان به کاهش هزینه ­های نگهداری شبکه اشاره داشت. هزینه هایی که روز به روز در حال افزایش هستند مانند:

  • هزینه برق مصرفی
  • هزینه نیروی فنی مورد نیاز به منظور نگهداری سیستم­ها
  • هزینه­ سرمایش اتاق سرور
  • هزینه خرید و تعویض سخت افزار مورد نیاز سرورها
  • هزینه ناشی از عدم کارکرد صحیح شبکه و از کار افتادن آن و …

که می­توان این لیست را تا مدت ­ها ادامه داد و فهرست بلند بالایی از این هزینه­ های سنگین تهیه کرد. بدین جهت می توان با استفاده از مجازی سازی از مزایا و کاربردهای بیشمار آن استفاده نمود که در زیر به چند مورد از این مزایا اشاره می‌گردد:

۱- بهره وری هر چه بیشتر از سخت افزار و کاهش هزینه ها

۲- استفاده بهینه از  فضای فیزیکی در مراکز داده و کاهش هزینه ها

۳- کاهش شدید در مصرف انرژی الکتریسیته مصرفی در مراکز داده و کاهش هزینه ها

۴- کاهش هزینه نگهداری و مدیریت سرور و سرویس ها و کاهش هزینه ها

۵- امکان ایجاد محیطهای  Test & Developmentبه صورت بسیار مقرون به صرفه

۶- پشتیبان گیری و بازیایی سرورها (Disaster Recovery & Backup)

۷-امنیت سرورها

۸- کاهش شدید هزینه تجهیزات شبکه