تکنولوژی های مجازی سازی چند سالی می شود که به سرعت در حال پیشرفت بوده اند و در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند ، در حال حاضر تکنولوژی های مجازی سازی به عنوان یک مسئله کلیدی در فناوری اطلاعات محسوب می شوند و در سالهای اخیر مراکز داده به سمت استفاده از این تکنولوژی ها در ساختار سرویس های خود حرکت کرده اند . چند سالی هست که سازمان ها به این نتیجه رسیده اند که پیشرفت فزاینده ای که در صنعت CPU ها و حافظه ها وجود دارد خیلی فراتر از پیشرفت سیستم عامل ها بوده است و سیستم عامل ها به تنهایی قادر به پشتیبانی از این تکنولوژی های بصورت تمام و کمال را ندارند . بیشتر این سازمان ها در طی یک بررسی نتیجه گرفتند که سیستم عامل ها در بیشتر اوقات تنها ۲۰ درصد از کارایی CPU و حافظه را به خود اختصاص می دهند و مابقی این امکانات بلا استفاده باقی می ماند. این همان زمانی بود که مجازی سازی سرورها به میان آمد . فناوری مجازی سازی سرورها به این معناست که شما می توانید چندین سیستم عامل سرور را بصورت ایزوله شده و جدا از هم بر روی یک دستگاه سرور سخت افزاری قرار دهید به گونه ای که از تمامی منابع سخت افزاری شما بصورت بهینه استفاده شود و کارایی سرور شما به حداکثر برسد.

Hyper-V-logo

بسیاری از سازمان ها برای مراکز داده خود نمی توانند برق زیادی مصرف کنند و از جهتی اضافه کردن سرورهای سخت افزاری جدید باعث افزایش مصرف برق و بیشتر شدن ارتباطات شبکه و بالا رفتن هزینه های سازمان می شود. از طرفی بالا رفتن تعداد سرورها نیازمند انجام فرآیند های مدیریتی سخت تری خواهد بود . به عنوان یک مدیر فناوری اطلاعات شما بایستی درک کنید که هزینه خرید و راه اندازی سرورهای سخت افزاری پایین نیست و این خود دلیلی بر استفاده از فناوری های مجازی سازی سرور خواهد بود . این مسئله به قدری گسترده شده است که در حال حاضر بیشتر سازمان ها انتخاب ماشین های مجازی یا VM ها به جای سرورهای فیزیکی را به عنوان اولین گزینه در نصب و راه اندازی سرویس های شبکه انتخاب می کنند. امروزه شما می توانید راهکارهای مبتنی بر مجازی سازی سرورها را در بسیاری از محیط های عملیاتی از جمله مراکز داده و سازمان ها و شرکت های بزرگ مشاهده کنید ، اگر هنوز با مفهوم مجازی سازی سرورها مشکل دارید به شکل پایین دقت کنید ، شکل شماره یک به شما چگونگی میزبانی یک Hypervisor از چندین VM را نمایش می دهد.

Hyper-V یکی از بزرگترین محصولات مجازی سازی در دنیا می باشد ، که به شما اجازه می دهد تا با استفاده از تکنولوژی مجازی بار محیط واقعی خود را به صورت مجازی ارائه دهید. Hyper-V به شما اجازه میدهد تا بتوانید سخت افزار خود را به صورت مجازی ارائه دهید تا بتوانید هر تعداد که سخت افزار شما پشتیبانی می کند ماشین مجازی بر روی یک سیستم فیزیکی داشته باشید. هر ماشین مجازی به صورت کامل ایزوله و مجازی شده است و تفاوتی با یک سیستم فیزیکی ندارد .
Hyper-V با قابلیت های منحصر به فرد که در ویکی های بعدی به صورت کامل به آن اشاره می کنیم به یکی از محنصر ترین محصولات مجازی دنیا تبدیل شده است. از زمان Server2008 اولین Hyper-V ارائه شد و هم اکنون نیز با معرفی نسخه آزمایشیویندوز سرور۲۰۱۲ شاهد جدیدترین نسخه Hyper-V میباشیم . که امکانات فوق العاده را بهمراه دارد.مدیریت Hyper-V مثل سایر محصولات مایکروسافت هم از طریق کنسول گرافیکی یا همان GUI و همچنین از طریق کنسول دستوری PowerShell نیز می توانید به مدیریت آن بپردازید.
همانطور که دربالا فواید مجازی سازی گفته شد ، Hyper-V بستری را فراهم می کند که شما میتوانید نرم افزارهای و برنامه و حجم کاری خود را مجازی کنید و با این کار به بسیاری از اهداف که در جهت افزایش کارایی و کاهش هزینه ها در یک سازمان می باشد ، کمک می کند. در زیر بعضی از این موارد را با هم مرور می کنیم.

  • ایجاد و یا گسترش یک بستر Private Cloud . Hyper-V یکی از مهمترین بخش های ایجاد یک Private Cloud می باشد که به شما اجازاه می دهد بر اساس تقاضا و در خواست کاربران از منابع سخت افزاری استفاده کند.
  •  ایجاد و یا گسترش یک بستر Private Cloud . Hyper-V یکی از مهمترین بخش های ایجاد یک Private Cloud می باشد که به شما اجازاه می دهد بر اساس تقاضا و در خواست کاربران از منابع سخت افزاری استفاده کند.
  •  افزایش بهره برداری از سخت افزار ، با ارائه و توسعه سرور های و حجم کاری در ماشین مجازی نیاز شما به سرور های فیزیکی که نیاز مند فضای زیاد ، ایجاد سرمایش و گرمایش مناسب و یا برق شدید می باشد را کاهش می دهد.
  •  با قابلیت های که در Window Server و هم چنین در Hyper-V میباشد.شما قادر خواهید بود که قابلیت انلاین بود و یا به اصطلاح در دسترس پذیری را به حداکثر برسانید، بدون اینکه جتی برای لحظه حجم کاری شما دچار مشکل شود.
  •  ایجاد و توسعه دسکتاپ مجازی (virtual desktop infrastructure ).
  •  افزایش بهره وری و هم چنین فعالیت های آزمایشی .

بخشی از مزایای Hyper-V

۱- قابلیت Live Migration

انتقال آسان و بدون دغدغه VM ها از یک سرور Hyper-V به یک سرور Hyper-V دیگر

۲- سازگاری پردازنده های Hyper-V و Live Migration

ویندوز سرور ۲۰۰۸ نسخه R2 در Hyper-V از یک امکان جدید به نام Processor Compatibility Mode یا حالت سازگاری پردازنده بهره می گیرد .در این حالت Hyper-V به شما اجازه استفاده از سیستم هایی دارای پردازنده های مختلف بر روی یک Cluster مشترک را می دهد

۳- حوزه پردازنده ها یا CPU Enhancements

Hyper-V می تواند در صورت عدم نیاز به قدرت پردازشی زیاد ، پردازش فعلی سرور را بر روی یکی از پردازنده ها متمرکز کرده و به پردازنده های دیگر استراحت دهد . در صورتیکه بار کاری CPU ها بیشتر شد مجددا Hyper-V پردازنده هایی که در حالت Suspend قرار گرفته بودند را در حالت عملیاتی قرار می دهد .

۴- حوزه ذخیره سازی اطلاعات یا Storage Enhancements

امکانات جدیدی را در حوزه مدیریت تجهیزات ذخیره سازی یا Storage ها ارائه می کند که شما را قادر می سازد به راحتی به VM خود هارد دیسک های مجازی را اضافه و یا حذف کنید وهمچنین به شما این امکان را می دهد که بتوانید در زمانیکه VM شما روشن است به آن هارد دیسک مجازی و یا هارد فیزیکی معرفی کنید ، بدون اینکه نیاز به خاموش و روشن کردن مجدد سیستم داشته باشید.

۵- حوزه شبکه یا Network Enhancements

امکان این را می دهد که بتواند در هنگام برقراری ارتباط با VM ها و همچنین دسترسی به داده ها در SCSI SAN ها از کارایی بیشتری برخوردار باشد.